تبلیغات
پایگاه رسمی امام زاده جعفر(ع) طارم-آببر - شهادت امام رضا علیه السلام
 
پایگاه رسمی امام زاده جعفر(ع) طارم-آببر
درباره وبلاگ


با سلام به تمامی دوستداران اهل بیت عصمت و طهارت(علیهم السلام)هدف ما از ایجاد این وبلاگ شناساندن امامزاده شهرستان طارم به جهانیان می باشد از تمامی طارمی های عزیز بویژه بجه های طارم خواهشمندم مارا در این کار یاری نمایند. دوستان عزیز عکسها و مطالب خود را به آدرس ایمیل ما ارسال نمایند با تشکر
ادرس : زنجان - شهرستان طارم -شهر آب بر- خ امام زاده - خ بین الحرمین mollanoor@yahoo.com

نــــویسنـــدگان : عـمــــــارلـــو و رضـــــایی

>>> 12 دی ،   شهادت امام رضا علیه السلام  ( 30 صفر ) <<<
امام رضا علیه السلام فرمود:
به خداوند خوش بین باش، زیرا هر كه به خدا خوش بین باشد، خدا با گمان خـوش او همراه است،و هر كه به رزق و روزى اندك خشنود باشد، خـداوند به كردار اندك او خشنود باشد ،و هر كه به اندك از روزى حلال خشنود باشـد، بارش سبك و خانـواده اش در نعمت باشد،و خـداوند او را به دنیا و دوایـش بینا سازد و او را از دنیا به سلامت به دارالسلام بهشت می رساند.


زندگینامه حضرت امام رضا علیه السلام

زادگاه
هشتمین پیشوای شیعیان امام علی بن موسی الرضا علیه السلام در مدینه دیده به جهان گشود.

كنیه ها
ابوالحسن و ابوعلی

لقبها
رضا، صابر، زكی، ولی، فاضل، وفی، صدیق، رضی، سراج الله، نورالهدی، قرة عین المؤمنین، مكیدة الملحدین، كفوالملك، كافی الخلق، رب السریر، و رئاب التدبیر

مشهورترین لقب 
مشهورترین لقب آن حضرت «رضا» است و در سبب این لقب گفته اند: «او از آن روی رضا خوانده شد كه در آسمان خوشایند و در زمین مورد خشنودی پیامبران خدا و امامان پس از او بود. همچنین گفته شده :

از آن روی كه همگان، خواه مخالفان و خواه همراهان به او خشنود بودند. سر انجام، گفته شده است: از آن روی او رضا خوانده اند كه مأمون به او خشنود شد.»

مادر امام
در روایتهای مختلفی كه به ما رسیده است نامها و كینه ها و لقبهای ام البنین، نجمه، سكن، تكتم، خیزران، طاهره و شقرا، را برای مادر آن حضرت آورده اند.

فرزندان
گرچه كه نام پنج پسر و یك دختر برای او ذكر كرده اند، اما چنان كه علامه مجلسی می گوید: حداكثر تنها از جواد به عنوان فرزند او نام برده اند.

زاد روز
درباره روز، ماه و سال ولادت و همچنین وفات آن حضرت اختلاف است.

ولادت آن حضرت را به سالهای (148 و 151 و 153ق) و در روزهای جمعه نوزدهم رمضان، نیمه همین ماه، جمعه دهم رجب و یازدهم ذی القعده.

شهادت
روز وفات آن حضرت را نیز به سالهای (202 و 203 و 206ق) دانسته اند.

اما بیشتر بر آنند كه ولادت آن حضرت در سال (148ق) یعنی همان سال وفات امام صادق علیه السلام بوده است، چنان كه مفید، كلینی، كفعمی، شهید، طبرسی، صدوق، ابن زهره، مسعودی، ابوالفداء، ابن اثیر، ابن حجر، ابن جوزی و كسانی دیگر این نظر را برگزیده اند.

در باره تاریخ وفات آن حضرت نیز عقیده اكثر عالمان همان سال(203ق) است.

بنابر این روایت، عمر آن حضرت پنجاه و پنج سال می شود كه بیست و پنج سال آن را در كنار پدر خویش سپری كرده و بیست سال دیگر امامت شیعیان را بر عهده داشته است.

این بیست سال مصادف است با دوره پایانی خلافت هارون عباسی، پس از آن سه سال دوران خلافت امین، و سپس ادامه جنگ و جدایی میان خراسان و بغداد به مدت حدود دو سال، و سر انجام دوره ای از خلافت مأمون.

به دسیسه مامون و با سم او به شهادت رسید و پیكر مطهر او را در طوس در قبله قبه هارونی سرای حمید بن قحطبه طایی به خاك سپردند و امروز مرقد او مزار آشنای شیفتگان است. 

زندگى و شخصیت امامان شیعه، دو جنبه ارزشى متمایز و با این حال مرتبط با هم دارد: 

اول : شخصیت عملى و علمى و اخلاقى و اجتماعى آنان كه در طول زندگى ایشان، در منظر همگان شكل گرفته است و فهم و ادراك آن نیاز به پیش زمینه‏ هاى اعتقادى و مذهبى خاص ندارد، بلكه هر بیننده فهیم و داراى شعور و انصاف مى‏تواند، ارزش ها و امتیازهاى آنان را دریابد و بشناسد. 

دوم : شخصیت معنوى و الهى آنان كه ریشه در عنایت ویژه خداوند نسبت به ایشان دارد. شناخت این بعد از شخصیت اهل بیت نیاز به معرفت هاى پیشین دارد؛ یعنى نخست باید به رسالت پیامبر(ص) ایمان داشت و براساس رهنمودهاى آن حضرت، ولایت عترت را پذیرفت و براى شناخت جایگاه عترت به روایات و راویان معتبر اعتماد كرد و كوتاه سخن این كه بینش هاى مذهبى مختلف، مى‏تواند مانع شناخت این بعد از شخصیت اهل‏ بیت علیهم السلام باشد.

===========================================================

نسبت به خدا خوش بین باش چرا كه اگر كسى در برابر خدا خوش بین باشد، مرحمت الهى را در گمان خویش مى یابد، و اگر كسى به روزى كم راضى و قانع باشد خدا نیز عمل اندك را از او پذیرا مى گردد، و چنانچه به رزق اندكى از حلال دلخوش باشد، شاد و خرم خواهد بود و خدا او را به درد و رنجهاى دنیا و راه چاره و درمان آنها رهنمون گشته و وى به سلامت از این دنیا به آخرت کوچ می کند. 


سكوت، جلب محبت مى كند و مى تواند براى دست یافتن به هر گونه خیر و سعادت، راهنمای انسان باشد. 


گناهان كوچك (صغیره‌) راههایی به گناهان بزرگ (كبیره‌)اند و هر كه به خاطر اندك از خدا بیم ندارد از او در بسیار نیز نترسد،حتی اگر خداوند با بهشت و دوزخ مردم را بیم نداده بود،بر آنان اطاعت خود را واجب کرده است و پروردگار صاحب نعمت و فضل بر انسانهاست و آنچه سزاوار آن نبوده‌اند، ابتداء ازلطف خود ارزانی‌داشته است


هرگاه بندگان گناهی نو مرتكب شوند كه پیش از این مرتكب آن نمی‌شدند خداوند بلایی برایشان فرود می آورد كه پیش از آن نمی‌شناختند


یك دعای بنده در نهان برابر هفتاد دعای آشكار است . 


آن كه نیكی خود را پنهان ‌می کند كاری برابر هفتاد ثواب انجام داده، و آن كه بدی را آشكار كند، گرفتار نابودی است، و آن كه بدی را پوشیده دارد، آمرزیده است. 


خداوند آزردن و نافرمانی از پدر و مادر را حرام نموده چون در آن صورت توفیق اطاعت‌ خداوند عزّوجلّ را از دست می دهند. بی احترامی به پدر و مادر، كفران نعمت و از بین رفتن سپاسگزاری و قدردانی است، و اینها خود باعث كاهش یافتن و سرانجام از بین رفتن نسل می‌شود، زیرا در آزردن و نافرمانی از والدین احترامی برای آنان باقی نمی‌ماند، حق آن دو شناخته نمی‌شود، پیوندهای خویشاوندی قطع می‌گردد، والدین به فرزند رغبتی پیدا نخواهند كرد و چون فرزند نیكی به آنها را ترك كرده پدر و مادر در تربیت او كوششی نخواهند كرد


خداوند عزّوجلّ به سه چیز فرمان داده كه همراه با سه چیز دیگرند: به ‌نماز و زكات فرمان داده است‌، پس هر كه نماز گزارد و زكات ندهد، نمازش پذیرفته نشود، و به شكر خود و پدر مادر فرمان داده، پس هر كه سپاس پدر و مادر خویش نگزارد، سپاس خدا نگزارده است، و به تقوای خدا و پیوند با خویشان دستور داده است، پس هر كه با خویشان خود نپیوندد، تقوای خداوند عزّوجلّ پیشه نساخته است


پنج چیز است كه اگر در كسی نباشد، نباید به بهره‌ای از دنیا و آخرت امیدوار باشد: آن كه در تبار او استواری، و در سرشتش كرامت، و در اخلاقش صافی و خلوص، و در نفس او شرافت، و نسبت به پروردگارش بیمناكی در او دیده نشود


دوستی با مردم نیمی از خرد است‌. 


خداوند قیل و قال، تباه نمودن مال و زیاد سؤال كردن را نمی پسندد . 


عده ای به دنبال ثروت هستند ولی به آن نمی رسند و عده ای به آن رسیده اند 
ولی قرار نمی گیرند و بیشتر می طلبند.


هفت چیز بدون هفت چیز، مسخره است: آن كه زبانش طلب آمرزش كند و به قلب پشیمان نباشد، چنین كسی خود را به تمسخر گرفته است، و آن كه از خدا توفیق خواهد و نكوشد، خود را مسخره كرده است، و آن كه [به ظاهر] دور اندیشی كند و بر حذر نباشد، خود را مسخره كرده است، و آن كه از خدا بهشت خواهد اما سختی ها را تحمل نكند، خود را مورد تمسخر قرار داده است، و همین طور است آن كه از آتش [دوزخ‌] به خدا پناه برد و شهوت ها را ترك نكند و نیز آن كه خدا را یاد كند و برای دیدار او تلاش نكند، خود را به مسخره گرفته است.


سلطان را با پرهیز (مراقبت‌)، دوست را با فروتنی، دشمن را با احتیاط و مردم را با گشاده رویی همراهی كن.


مردم از کسی که با صراحت و صادقانه با آنها رفتار کند خوششان نمی آید. 


شخص با پیمان شكنی نتواند از حلقه بلا بگریزد، و با ستم دور از تعجیل عقوبت نخواهد بود .


انس گرفتن، هیبت را از بین برد، و خواستن كلید بینوایی است. 


كسی كه برای تامین مخارج خانواده اش در طلب روزی خدا بر آید پاداشش بیشتر از كسی است كه در راه خدا جهاد می كند


ثروت تنها به واسطه پنج صفت جمع می شود: بخل بسیار، آرزوی دراز،حرص و طمع غالب، بریدن از خویشان و انتخاب دنیا بر آخرت‌

هر كه جز به روزی زیاد قانع نباشد، جز عمل بسیار او را كافی ‌نباشد و هر كه روزی اندك او را بس باشد عمل اندك نیز او را كفایت نماید


كلینی از محمد بن یحیی، از احمد بن محمد بن عیسی، از معمّر بن خلّاد نقل كند كه گفت: از ابوالحسن‌(ع‌) پرسیدم: فدایت شوم، برخی مردم در میان جمع به كلامی كه میان ایشان می‌گذرد، مزاح و شوخی كند و می‌خندد، فرمود: ایرادی نیست مادامی كه [زشت] نباشد، گمان كردم منظور آن حضرت ناسزا است، پس فرمود: چنین بود كه عربی نزد پیامبر خدا(ص‌) آمده، هدیه‌ای برای ایشان می آورد و همانجا می گفت: بهای آن را بده و رسول خدا(ص‌) می خندید، پس هرگاه پیامبر اندوهگین بود می‌فرمود: آن عرب چه می كند؟ كاش نزد ما می‌آمد. 


فروتنی آن است كه به مردم چیزی را عطا كنی كه دوست‌داری به تو عطا شود. 


نادان ، دوستانش را به زحمت می اندازد. 


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 10 اردیبهشت 1397 04:10 ب.ظ
Hi to all, how is all, I think every one is getting more from
this web site, and your views are fastidious in support of new viewers.
سه شنبه 20 تیر 1396 08:16 ق.ظ
First off I want to say great blog! I had a quick question which I'd like to ask if you do not mind.
I was interested to find out how you center yourself and clear your thoughts prior to writing.
I've had trouble clearing my mind in getting my thoughts out there.
I truly do enjoy writing however it just seems like the
first 10 to 15 minutes are generally lost simply just trying to figure out how to begin. Any recommendations or tips?
Many thanks!
سه شنبه 29 فروردین 1396 02:29 ق.ظ
What's up, just wanted to tell you, I enjoyed this post.
It was inspiring. Keep on posting!
شنبه 14 دی 1392 01:40 ب.ظ
مبارك باشدبرهمه مسلمانان جهان
جمعه 13 دی 1392 10:21 ب.ظ
حلول ماه ربیع الاول ماه شادی اهلبیت ع بر شما مبارک
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی